Fiziksel olarak bilinen bir gerçek vardır; eğer vücudumuzu çalıştırmak, kaslarımızı geliştirmek istiyorsak yerçekiminin üzerimizdeki etkisini arttırmamız gerekir. Antik çağlarda olimpiyatlara hazırlanan sporcular ve hatta savaşçılar hedeflerine ulaşmak için üzerlerine ilave yükler alarak, bacaklarına ve sırtlarına kum torbaları koyarak çalışmalarını yapmışlardır.

Oysa ilave ağırlık kullanarak, üstelik sıkı ve düzenli bir disiplin içerisinde uzun süreli çalışma yapmak profesyonel spor yapan kişiler için bile oldukça zor, normal kişiler için pratikte ise mümkün değildir.

İşte Power Plate in en önemli özelliği bu noktada ortaya çıkar. Power Plate tüm vücuda güçlü bir vibrasyon uygulayarak, insan vücudu üzerindeki yerçekimi kuvvetini (G-Force) yaklaşık 4 misli arttırır. Bu sayede kasların derinlemesine, hızlı ve düzenli olarak çalışmasını sağlar. Derin bölgedeki özellikle karın,kalça bölgesi kasları, hatta yüz kasları dahi Power Plate sayesinde çalışır. Böylece vücut kasları belirlenmiş bir disiplin içinde çalışarak gelişir, zamanla dokular sıkışarak selülitler azalır, vücut şekillenir. Özellikle doğum sonrası gevşeyen kaslar kısa sürede forma girer.

Power Plate in vücuttaki etkileri; kas güçlendirme, kilo verimine destek, anti selülit, dolaşım sistemi sorunları, anti aging, kemik erimesi (osteoporoz), esneklik, gevşeme başlıklarında toplanabilir. Power Plate ile günde 10 dakika süreyle yapılan çalışmalar 1.5 saatlik konvansiyonel çalışmaya karşılık gelecek şekilde vücudu çalıştırır. Bu da günümüz yoğun iş koşulları nedeniyle spora ve daha uzun süreli diğer bölgesel incelme yöntemlerine zaman ayıramayan kişilere oldukça büyük bir avantaj sağlar. Haftada 2 veya 3 gün ayırarak yapılan çalışmalar profesyonel sporcu olmayan herkes için yeterlidir.

15 yaş başlama sınırı olmak üzere Power Plate kadın erkek herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir çalışma yöntemidir. Ama sağlık sorunu olan kişilerin çalışmalara başlamadan önce merkezin doktoru tarafından kontrole alınması gerekir. Power Plate bölgesel incelme yöntemi; doktor, diyetisyen ve eğitimli bir çalıştırıcı kontrolünde uygulandığında en iyi sonuçları verir.