Hastalıklarda Beslenme ve Diyet

Beslenme insan hayatı ile doğrudan ilişkili olan, sürekli gelişen ve değişen son derecede önemli bir bilim dalıdır. Sağlığın korunması, sağlığın kaliteli olarak sürdürülmesi, hastalıklardan korunma, hastalık oluşumundan sonra tedavi etkinliğinin arttırılması ve böylece tedavi süresinin kısaltılmasında yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmenin temel bir etken olduğu bilinen bir olgudur.

Hastalıklar vücudumuzda birçok nedene bağlı ortaya çıkabilir. Temelde sağlıksız beslenme olduğunda hastalığın olumsuz etkileri vücutta çok daha hızlı ilerler. Bu yüzden her hastalıkta sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Özellikle ülkemizde ölümcül etkileriyle baş sırada olan hastalıkların(diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser, gut gibi) beslenmemizle oldukça iç içe bir gidişatı vardır. Özellikle bu tip hastalıklarda, hastalığa uygun beslenme tarzı bir tedavi şeklidir, kaçınılmazdır.

Beslenmeyle direk ilgili spesifik hastalıklarda bir diyetisyen desteği oldukça önemlidir. Diyetisyen deyince akıllara gelen sadece kilo verme konusu olmakta; oysa ki beslenme eczacılık gibi tıp’a yan bir meslektir.Diyetisyenler olarak hastalıklarda beslenme konusunda oldukça iyi bir eğitimimiz var. Ve desteklerimiz kişilerin hastalık sürecini atlatmada en önemli konuların başında geliyor.

Sıklıkla beslenme programlarıyla danışmanlık verdiğim hastalıklar;

-Diyabet ,insülin direnci,reaktif hipoglisemi,hipoglisemi

-Kardiyovasküler aterosiklerotik hastalıklar( Kalp hastalıkları)

-Hipertansiyon

-Sindirim sistemi hastalıkları;

*Reflü

*Dispepsi, Gastrit,Ülser

*Laktoz İntoleransı

*Çölyak

*İrritabl Barsak Sendromu(İBS)

-Karaciğer yağlanması

-Gut

-Kanser

-Böbrek Hastalıkları

-Bariatrik Cerrahi operasyonları sonrası beslenme

-Alerji ve besin intoleransı

İletişim