Özel Günlerde Doğru Beslenme | Tatil, İş Yemeği ve Yılbaşı

Seyahat, tatiller,bayramlar,doğumgünleri,iş yemekleri, geç saatlere kadar süren toplantılar gibi günümüz insanını  fazla yemek yeme temposuna sokan beslenme şekli herkesin ortak sorunu. Diyet programı uygulamaya çalışanların, kilo vermeye çalışan kişilerin de en büyük sıkıntısı…Böyle zamanlarda ne yapmak gerekir?? Kilolarımıza artı kilo eklememek yada verdiğimiz kiloları geri kazanmamak için neler yapmak gerekir.

Öncelikle;

  •  Dengeyi kurun: Bazen hata yapabilirsiniz ama bu tüm diyet disiplininizi bozmasın, kaldığınız yerden devam edin. Çok yenen bir iş yemeğinin ardından akşam da fazla yemeyin, dengeyi kurun.
  •  Mönüde mutlaka hafif seçenekler vardır, yeter ki seçmesini bilin ve doğru seçim yapmak isteyin.

Şu genel kurallara dikkat etmek faydalı olur;

  •  Ara öğünleri atlamayın: Ara öğünler ana öğünler arasında köprü kuracaktır. Özel bir yemeğe çıkarken normal beslenme düzeninizi bozmayın  ama bu yemekten önceki ve sonraki öğünlerin enerjisini azaltın .  Seyahatlerinizde yanınızda küçük ara öğünler yapabileceğiniz alternatifler bulundurun.
  •  Açık büfelerde doğru tercihler yapın: Önce salata bölümünü ziyaret edin, hafif çorba alternatifleri mevcutsa bir kepçe çorbayla başlangıç yapın ve ardından ızgara balık, tavuk veya yağsız kırmızı et eşliğinde kocaman salatanızı afiyetle yiyin.
  •  Yavaş ve iyi çiğneyerek yemek yiyin: Doygunluk hissinin anlaşılması için olduğu kadar sindirime yardımcı olması için de iyice çiğneyerek yavaş beslenmek çok önemlidir. Alışkanlık haline gelebilmesi için her lokmadan sonra çatalı masaya bırakmaya gayret etmeli, stresten uzak bir yeme ortamı hazırlamalısınız.
  •  Alkol tüketimi: Alkol sağlık üzerinde olduğu kadar kilo kontrolünde de çok önemlidir. Fazla alkol alımı kilo alımını arttırır. Alkol alma durumunda kaldığınız ortamlarda kendinizi bir kadehle kırmızı şarapla sınırlandırın. İçecek sipariş ederken en doğru seçeneklerin su ve soda(günde 1, maximum 2 şişe) olduğunu unutmayın.
  •  Yürüyüş yapın:   Kısa yürüyüşler yapmaya(30-45 dk), otelde kalıyorsanız spor salonunu, havuzu kullanmaya çalışın.
  •  Su içmeyi unutmayın: Seyahat sırasında, toplantılarda, tatilde su tüketimini kontrollü tutmaya gayret edin. Günlük iki litre sıvı alımını ihmal etmeyin. Çay, kahve ikramlarına bitki çaylarıyla eşlik etmeye çalışın.

Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ; özel günlerde beslenmenizi diyetisyeninizle birlikte planlayabilir, tüketmek istediğiniz yiyeceklerin hangi yiyeceklere karşılık geldiğini öğrenerek; bu bilgileri yaşantınıza adapte ederek ömür boyu kilolarınızı koruyabilirsiniz.

İletişim